Dział Współpracy
Międzynarodowej
Zadzwoń do nas:
+48 (33) 8279 434 lub 356
Znajdź nas: 
budynek L, pokój 402,
IV piętro
ul. Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała

a

Program Buddy System

Droga Studentko, drogi Studencie!

                   Lubisz przebywać w międzynarodowym towarzystwie?
     Lubisz poznawać nowych ludzi?
                         Lubisz uczyć się języków obcych?
             Lubisz pomagać innym?
                                                    Buddy System to program dla Ciebie!


Masz niepowtarzalną okazję nie tylko zdobyć doświadczenie życiowe, podnieść swoje kompetencje językowe, ale przede wszystkim pomóc studentom z zagranicy odnaleźć się w obcej im rzeczywistości.

"Buddy System" to program pomocy studentom zagranicznym realizującym część procesu kształcenia w Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Studenci ATH biorący udział w programie opiekują się zagranicznymi kolegami i koleżankami, pomagając im zaaklimatyzować się w Bielsku-Białej. Są ich przewodnikami w nowej rzeczywistości kulturowej i językowej oraz ułatwią im załatwienie podstawowych formalności związanych z ich pobytem.

"Buddy System" to także sposób na zdobycie wielokulturowych doświadczeń w kraju i poszerzenie kręgu znajomych i przyjaciół, co ważne jest zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, kiedy możliwości wyjazdów za granicę są ogranicznone.   

Przykładowe zadania:
Nawiązanie kontaktu (e-mail, facebook) ze studentem z zagranicy przed jego przyjazdem do Polski. Wskazanie dogodnych środków transportu z lotniska do Bielska-Białej.
Przywitanie studenta w Bielsku-Białej, pomoc w sprawach związanych z przyjazdem, w tym pomoc przy zakwaterowaniu studentów w domu studenckim.
Oprowadzenie studentów po mieście (centrum miasta, galerie handlowe, galerie sztuki, kino, teatr, restauracje i bary). Pomoc w odnalezieniu się w campusie ATH. Pomoc w odczytaniu planu zajęć, pomoc w odbiorze legitymacji studenckiej. Pomoc w założeniu konta bankowego lub w zakupie karty telefonicznej (wybór operatora), biletu miesięcznego komunikacji miejskiej.
Informowanie o interesujących wydarzeniach w ATH oraz w mieście, pomoc w organizowaniu imprez (kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej), pokazanie miejsc wycieczkowych. Wspólne spędzanie czasu wolnego (szczegóły pomijamy :-).

Regulamin opieki nad studentami zagranicznymi "Buddy System" - pobierz plik

"Buddy System" - formularz danych studenta -  pobierz plik

Ogłoszenia


Erasmus+

EU flag-Erasmus_vect_POSErasmus+ to program oficjalnie zainaugurowany początkiem 2014 r., w którym mogą uczestniczyć państwa członkowskie UE, kraje przystępujące i kandydujące oraz potencjalne kraje knadydujące, a także Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia.

 

Pod­sta­wowe dane licz­bowe:

  • Z programu skorzysta 4 mln osób, w tym 2 mln stu­den­tów, 800 tys. wykła­dow­ców, nauczy­cieli, szko­le­niow­ców, przed­sta­wi­cieli kadry edu­ka­cyj­nej i osób pra­cu­ją­cych z mło­dzieżą będzie uczest­ni­czyć w pro­jek­tach mobil­no­ści pra­cow­ni­ków
  • 25 tys. part­nerstw stra­te­gicz­nych połą­czy 125 tys. szkół, insty­tu­cji kształ­ce­nia i szko­le­nia zawo­do­wego, insty­tu­cji szkol­nic­twa wyż­szego i kształ­ce­nia doro­słych, orga­ni­za­cji mło­dzie­żo­wych i przed­się­biorstw
  • 150 soju­szy na rzecz umie­jęt­no­ści sek­to­ro­wych zosta­nie usta­no­wio­nych przez 2 tys. orga­ni­za­to­rów kształ­ce­nia i szko­le­nia zawo­do­wego oraz przed­się­bior­ców
  • 150 soju­szy na rzecz wie­dzy zosta­nie usta­no­wio­nych przez 1,5 tys. insty­tu­cji szkol­nic­twa wyż­szego i przed­się­biorstw.
18-03-21 | Więcej...

FRSE

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) już od ponad 25 lat zarządza programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się, pozwalają na rozwijanie zainteresowań i pasji poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych.

FRSE jest jedyną w Polsce instytucją z tak ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu programami edukacyjnymi, szczególnie programami europejskimi. We wcześniejszych latach koordynowała w Polsce programy „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz „Młodzież w działaniu”. Wiarygodność Fundacji przełożyła się na zaufanie, jakim ją obdarzono, powierzając jej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ na lata 2014-2020.

Do spektrum programów i inicjatyw, którymi zajmuje się obecnie Fundacja wchodzą także: European Language Label, eTwinning, Eurodesk Polska, Europass, Eurydice, WorldSkills i EPALE. FRSE Wspiera również współpracę z krajami Wschodu poprzez Polsko‑Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu (SALTO), a od 2016 r. także w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. FRSE była operatorem Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego działającego w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Do 2016 r. pełniła funkcję Punktu Kontaktowego Funduszu Stypendialnego SCIEX w Polsce. Od 2014 r. Fundacja realizuje Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który jest następcą Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W 2018 r. powierzono Fundacji rolę Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności, programu poświęconemu wolontariatowi, oraz funkcję operatora programu Edukacja finansowanego z funduszy EOG.

06-03-21 | Więcej...

LOKALIZACJA BIURA - Budynek L, IV piętro, pokój L402

Informujemy, iż Biuro Wymiany Akademickej mogą Państwo znaleźć w budynku L, na IV piętrze, w pokoju numer 402.
Jednocześnie przypominamy - godziny kontaktowe dla studentów w sprawach związanych z programem Erasmus: wtorek, środa, czwartek w godz. 11.00-14.00
Zapraszamy!

01-03-21 | Więcej...